روزه

“روزه قوی ترین تجدید قدرت شفاى طبیعی انسان در جهت فیزیکی و ذهنی است.”

 

روزه سطح کلسترول را پایین می‌آورد.
روزه فشار خون را کنترل می‌کند.
روزه عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد.
روزه خطر آلزایمر و پارکینسون را کاهش می‌دهد.
روزه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
روزه رادیکال‌های آزاد را کاهش ميدهد.
روزه بدن را قلیایی می کند و قلیایی شدن بدن یعنی بالا بردن سیستم ایمنی بدن.
در بدن قلیایی بیماری شانسی ندارد.

 

 

“روزه حتى روزانه براى ١٨ ساعت براى تقويت سيستم ايمنى بدن خوب هست. بر اساس تحقيقات, ٤ روز روزه، ٤٠ درصد سيستم ايمنى بدن را فعال مى كند.”

دكتر و نويسنده معروف آلمانى رودریگر دالکه می نویسد:

🔷 با انتخاب آگاهانه غذا يا روزه گرفتن و يا كم كردن غذا برای يك يا چند روز در وضعیت متفاوتی از آگاهی قرار ميگيريم. روال و عادت معمولی كه ذهن دوست دارد، شکسته می شود. تأثیر جهان مادی كم اهمیت ميشود. این به ما یک انتخاب آزادانه تری می دهد و باعث ميشود مسئولیت زندگی خود را بعهده بگيريم.

🔶ادیان ومذاهب مختلف مانند هندوئیسم، بودیسم، و مسیحیت نیز آیین روزه گرفتن را به جا می‌آورند.

🔶دكتر روديگر دالكه  كه سالهاست بيمارانش را از طريق تغذيه درمان ميكند سالى دوبار بهار و پاييز برنامه سفر روزه ترتيب ميدهد. وی معتقد است در سالهاى آتى، روزه به بهترين و موثرترين روش درمان تبديل خواهد شد.

🔷بسیاری از مردم اکنون در حال کشف مجدد روش باستانی روزه هستند. مثلا براى مدتى شكر يا محصولات حيوانى  و فست فود را كنار ميگذارند و به حداقل ها بسنده ميكنند يا تنها مايعات (سبزیجات و میوه) مينوشند. يا فقط آب مينوشند و استراحت و مراقبه و پياده روى ميكنند. حتى الان مسافرتهاى يك هفته اى روزه و طبيعت گردى مد شده و بهار و پاييز كه بهترين زمان روزه و تجديد قواى بدن است، روزه ميگيرند كه به نو سازى سلولهاى بدن كمك بسيارى ميكند. يا يك روز در هفته تنها مايعات مينوشند. هر كس بسته به وضعيت خودش بايد تصميم بگيرد چه شيوه اى رو امتحان بكند.

🔷امروزه در اروپا آدم‌های بسیار زیادی هستند که نه فقط به خاطر دلایل اعتقادی بلکه به دلایل مختلف دیگر نیز روزه‌داری می‌کنند.

🔶 ورزشکاران برای بهبود وضعیت سلامت‌ شان روزه می‌گیرند و روزه داری را به عنوان بخشی از راه‌ حل افزایش توده‌ی عضلانی در برنامه‌ی خود لحاظ می‌کنند.

🔷در طول روزه گرفتن، وقتی در خلال روز از خوردن غذاهای حاوی قند محروم هستید، بدن از ذخیره‌ی چربی به عنوان منبع انرژی استفاده خواهد کرد.

🔶در مطالعه‌ای بر روی حیوانات مشخص شد، وقتی حیوانات بیمار باشند، غریزه‌شان به آن‌ها می‌گوید بر استراحت و دست کشیدن از خوردن تمرکز کنند. این درمورد انسان‌ها نیز صادق است چون در حین روزه داری، به سیستم داخلی‌تان مدتی استراحت می‌دهید تا این که بدن‌تان بتواند روى مبارزه با عفونت‌ها متمرکز شود. بدن ما دقیقا می داند به چی احتیاج دارد ولی باکتریهای ناسالم مثل کاندیدا در روده مانع شنیدن صدای واقعی بدن میشوند.

🔷با روزه احساس درونى بهترى خواهيد داشت و با خود برترمان ارتباط بيشترى برقرار خواهيد كرد و احساس رهايى از قيد و بند وابستگى به غذا خواهيد داشت و بعد روزه با قدردانى بيشترى از غذاها لذت خواهيد برد و آگاهانه تر غذا را انتخاب خواهيد كرد.

 

بخشی از کتاب “روزه ميتواند زندگيت را نجات دهد” از هربرت شلتون

“روزه گرفتن يك عمل جراحى بدون چاقو است. به وسيله روزه درمانى ميتوان از شر زائدات جمع شده در بدن راحت شد و به كل ارگانيسم بدن اين امكان را داد كه اعمال حياتى خود را دوباره مرتب و منظم نمايد.

انسانها از نيروى عظيم بازسازى و ترميمى كه در درون خود دارند بى اطلاع اند، اين خود درمانى تا زمانيكه ما دچار مشكلات روزانه هستيم، شكوفا نخواهد شد. روزه بهترين غذا براى روح و روان ماست.

روزه گرفتن يعنى رها كردن روح از احساسهاى منفى و جانشين كردن احساسات مثبت.

تنها نيروى درمان كننده خدادادى درون هر موجودى، درمان ميكند.

كسى كه روزه ميگيرد، آن كسى نيست كه گرسنگى ميكشد و كسى كه گرسنه است، روزه دار نيست.

روزه انسان را قوى و سالم ميكند و باعث از بين رفتن درد و كم شدن وزن اضافى و افزايش كنترل بدن بر قسمتهاى مختلف خود ميشود. همچنين باعث طولانى شدن عمر انسان ميگردد.”

بخشی از کتاب “انسان در جستجوى جاودانگى” پاراماهانسا يوگاناندا

“نتايج فيزيكى و تجارب معنوى روزه، شگفت انگيز هست.

درد و رنج فيزيكى حاكى از آن است كه در ماشين بدن چيزى از توازن خارج شده و نياز به تعمير دارد. جسم شما بمراتب پيچيده تر از ماشين است، خداوند ميخواهد كه شما آنرا تميز و در شرايطى بسيار نيكو نگاه داريد، ضمن اينكه خود را از هر جهت متكى به خداوند بدانيد.

رمز تندرستى صرفا در مواد شيميايى نيست، هر فردى بايد خيلى بيشتر متكى به انرژى ربانى درونى باشد.

روزه به ارگانهايى كه بيش از حد كار و فعاليت كرده اند، استراحت ميدهد.

از غذا لذت بردن، صحيح و نيكوست ولى برده شكم بودن مايه دردسر و رنج است. زندگى متكى به غذا نيست. با روزه ميتوانيد اين حقيقت را به خود ثابت كنيد.

روزه، زيست نيرو را از اسارت غذا رها كرده، به شما ثابت ميكند كه در واقع، اين خداوند است كه حيات را در بدن شما حفظ و نگهدارى مى كند.

كنترل نفس، ايمن ترين راه براى كسب سلامتى و شادى است.

روزه آبميوه براى يك روز در هفته، يا روزه آب پرتقال براى سه روز در ماه براى عادت دادن بدن به روزه، به جا و نيكوست.”

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *